Sıkça Sorulan Sorular

*Pokémon Nedir?

Pokémon; ödül kazanmış bir anime, manga, video oyunu serisidir. İlk defa 1989 yılında düşünce olarak ortaya çıkmıştır. Orjinali Satoshi Tajiri’nin 1995 yılında yarattığı bir video oyunudur. Orijinal çıkışı video oyunu olmasına rağmen kart oyunu, manga gibi dallara uzanan bir animedir.

*Pokémon Animesi hala devam ediyor mu?

Evet hala devam ediyor. Şu anda güncel olarak Dünya’nın bir çok ülkesinde 20. sezon yayınlanmaktadır. Türkiye’de ise şu anda 19. sezon yayınlanmaktadır. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de halen milyonlarca insan tarafından ilgiyle izlenilmektedir. Ash ve Pikachu ana karakterler olarak tüm sezonlarda hep yer almaktadır, onların dışında kalan bütün karakterler ve pokemonlar belli bir süre sonra yerlerini başka karakterlere ve başka pokemonlara bırakmaktadırlar.

*Pokémon Animesi Kaç Seriden/Sezondan oluşmaktadır?

Pokémon Animesi 6 ana seriden ve bu seride yer alan 20 sezondan oluşmaktadır. Bu seriler ve sezonlar sırasıyla:

*Pocket Monsters (1. sezon, 2. sezon, 3. sezon, 4. sezon ve 5. sezon)
*Advanced Generation (6. sezon, 7. sezon, 8. sezon ve 9. sezon)
*Diamond and Pearl (10. sezon, 11. sezon, 12. sezon, 13. sezon)
*Black and White (14. sezon, 15. sezon ve 16. sezon)
*Pokémon XY – Pokémon XYZ (17. sezon, 18. sezon, 19. sezon)
*Pokémon Sun & Moon (20. sezon – …)

*Pokémon Filmlerini ne zaman izlersem doğru izlemiş olurum?

Her sezonun kendine ait filmi vardır. Sezonu izleyip bitirdikten sonra o sezonun filmini izlemenizi tavsiye ediyoruz böylelikle bir karışıklık yaşamadan hikayeyi anlayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse 1. filmi izlemek için 1. sezonu tamamen izleyip bitirmeniz gerekmekte, 10. filmi izlemek için 10. sezonun tüm bölümlerini izleyip bitirmeniz gerekmektedir. Bunu bu şekilde bütün sezonlara uyarlayabilirsiniz. Kısaca önce sezon bitecek, ondan sonra filmi izlenecek.

*Pokémon’u nereden izleyebilirim?

Kastettiğiniz eğer TV’den nasıl izleyebilirim? sorusu ise, Disney Channel kanalında X ve Y serisinin sezonları Türkçe Dublaj olarak yayınlanmaktadır. Disney Channel kanalı Turkcell TV+, Digitürk, Tivibu gibi bir çok platformda erişimine açık olan bir kanaldır. En son 19. sezon 32. bölüm yayımlandı, bizde geri kalan bölümleri 4 gözle bekliyoruz. Kastettiğiniz eğer internet üzerinden nasıl izleyebilirim? sorusu ise zaten izleyebileceğiniz en doğru sitede yer almaktasınız, soldan bir sezon seçip tıklayıp izleyebilirsiniz.

*Neden bazı sezonlar Türkçe Dublaj bazı sezonlar Türkçe Altyazılı?

Pokémon Türkiye ekibi kesinlikle Türkçe Dublaj çalışması yapmamaktadır. Dublaj yapabilecek ne teknik donanım ve imkanlarımız ne de eğitimimiz bulunmamaktadır. Bütün Türkçe Dublaj yapımlar, TV Kanallarında çalışan profesyonel ses sanatçıları tarafından hazırlanıp TV’de yayınlanmış sezonlardır, bizde TV’de yayınlanmış olan bu yayınların kayıtlarını alıp sizlerin seyir keyfine sunmaktayız. Ancak bazı sezonlar Türkiye’de TV kanallarında yayınlanmamıştır, bu nedenle bu sezonlara Türkçe Dublaj çalışması yapılmamıştır. Pokémon Türkiye ekibi olarak bizler bu noktada yapabileceğimiz tek şeyi yapıyoruz, bu sezonlara Türkçe Altyazı çalışması yaparak sizlerin seyir keyfine sunmaktayız. Dolayısıyla içiniz rahat bir şekilde bir sezonu Türkçe Altyazı olarak izliyorsanız o sezonun Türkçe Dublajının olmadığı anlamını çıkarabilir, hatta -her ne kadar zor bir ihtimal olsa da- Türkçe Altyazı hazırlayıp sizin beğeninize sunan Pokémon Türkiye Altyazı hazırlama ekibine bir teşekkür edebilirsiniz.

 

*Çalışmalarınızı çok beğendim, size nasıl destek olabilirim?

Bizim için yapabileceğiniz en iyi destek, Pokémon Türkiye ailesine katılmanızdır. Bunun için aşağıdaki linkten web sitemize üye olabilir, web sitemizde takılabilirsiniz. Yeni insanlarla tanışmak isteriz 🙂 http://pokemonturkiye.com/mybb/member.php

Gelen Aramalar:

pokemon sun and moon türkçe dublaj izle

some development work is done by Code pitch web solutions